Home Blog

Мијалков планира бегство во Унгарија

0

По преместувањето на Мијалков во куќен притвор, се шпекулира дека планира бегство во Будимпешта.

Од одделот за неофицијални извори дознаваме дека во Будимпешта е оформена нова партија ВУРО-“Внатрешна унгарско револуционерна организација” на чело со Груески и се очекува Мијалков да долета и стане под прецедател на ВУРО.

Се очекува ВУРО да победи на следните избори во Унгарија.

Оскари 2019: Ова се победниците

0

Уште една година, уште една неверојатна серија на филмови и актери на Оскарите 2019 година.


Се извинуваме што до оваа реченица вие веќе читате за џабе. Тимот на ОскариУтопија се разбуди многу рано денес, но не можеше да најде преведен текст на Македонски за оскарите 2019.

Затоа додека чекаме некој портал да објави за оскарите на Македонски јазик за да можеме да ја украдеме статијата, да се потсетиме на листата на добитници за 2018 година.

 

 • Најдобар актер во споредна улога:

Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – ПОБЕДНИК!
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World

 • Најдобра шминка и фризура:

Darkest Hour – ПОБЕДНИК!
Victoria & Abdul
Wonder

 • Најдобра костимографија:

Phantom Thread – ПОБЕДНИК!
Beauty and the Beast
Darkest Hour
The Shape of Water
Victoria & Abdul

 • Најдобар документарен филм

Icarus – ПОБЕДНИК!
Abacus: Small Enough to Jail
Faces, Places (Visages, Villages)
Last Men in Aleppo
Strong Island

 • Најдобар звук

Dunkirk – ПОБЕДНИК!
Baby Driver
Blade Runner 2049
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

 • Најдобара продуцентска изведба

The Shape of Water – ПОБЕДНИК!
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk

 • Најдобар филм од неанглиско говорно подрачје

A Fantastic Woman –ПОБЕДНИК!
The Insult
Loveless
On Body and Soul
The Square

 • Најдобра актерка во споредна улога

Allison Janney, I, Tonya -ПОБЕДНИК!
Mary J Blige, Mudbound
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

 • Најдобар краток анимиран филм

Dear Basketball – ПОБЕДНИК!
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

 • Најдобар долгоматражен анимиран филм

Coco – ПОБЕДНИК!
The Boss Baby
The Breadwinner
Ferdinand
Loving Vincent

 • Најдобри визуелни ефекти

Blade Runner 2049 – ПОБЕДНИК!
Guardians of the Galaxy Vol 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

 • Најдобра монтажа

Dunkirk – ПОБЕДНИК!
Baby Driver
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 • Најдобар краток документарен филм

Heaven Is a Traffic Jam on the 405 -ПОБЕДНИК!
Edith+Eddie
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

 • Најдобро адаптирано сценарио

Call Me by Your Name – ПОБЕДНИК!
The Disaster Artist
Logan
Molly’s Game
Mudbound

 • Најдобро оригинално сценарио

Get Out – ПОБЕДНИК!
The Big Sick
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 • Најдобра кинематографија

Blade Runner 2049 – ПОБЕДНИК!
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water

 • Најдобар резултат

The Shape of Water – ПОБЕДНИК!
Dunkirk
Phantom Thread
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 • Најдобра песна

Remember Me, Coco – ПОБЕДНИК!
Mighty River, Mudbound
The Mystery of Love, Call Me by Your Name
Stand Up for Something, Marshall
This Is Me, The Greatest Showman

 • Најдобар режисер

Guillermo del Toro, The Shape of Water – ПОБЕДНИК!
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Greta Gerwig, Lady Bird
Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out

 • Најдобар актер

Gary Oldman, Darkest Hour – ПОБЕДНИК!
Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Denzel Washington, Roman J Israel, Esq

 • Најдобра актерка

Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – ПОБЕДНИК!
Sally Hawkins, The Shape of Water
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

 • Најдобар филм

The Shape of Water – ПОБЕДНИК!
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

До 2025 се очекува Мира да ги вработи сите граѓани на Република Македонија

0

Пратеничката го направи невозможното – за 3 дена го вработи синот, братот и го унапреди сопругот. Од блиски комшии познаници и пријатели на Мира дознаваме дека таа тајно успеала да ја вработи цела населба во која живее.


Коце (комшија) – И благодарам на пратеничката што ми помогна, јас сега сум вработен во влада иако платата не е многу голема изнесува само 1000 евра јас сум задоволен од атмосферата таму и се надевам дека пратеничката ќе успее во својата мисија (Вработи 2 000 000 жители до 2025).

Математичкиот тим на утопија неможеше да се воздржи и го зеде калкулаторот во свои раце, и откривме дека мира во денот вработува по 914 луѓе што значи до 2025 година Мира ќе вработи 2 000 000 жители (што е 99% од жителите во Р.М.).

Осмомартовскиот тим на утопија и испрати на пратеничката голем букет со цвеќиња од aliexpress кој треба да пристигне на нејзината адреса точно на 8ми март во знак на благодарност за тоа што сите ќе добиеме работа.

„Не е битно кого си вработил, битно е колку луѓе си вработил“ – Мира 2019

Кавадарчани негираат – дрегерот беше расипан

0

Пијани биле сите што неодамна биле тестирани при излегување од дискотека во Кавадарци. Ваков податок изнесе кавадаречкиот градоначалник на седница на Советот.

“Вечерта кога излеговме во дискотеката побарав алкохолен пијалок по што шанкерите ми рекоа дека не служеле, кога се завртев приметив дека сите пијат салеб и топло чоколадо по што и јас порачав нескафе” – изјави Перо В’к жител од Кавадарци за утопија.

Откако интервјуиравме 20 лица кои вечерта биле на журката изјавија дека полицијата упаднала во локалот и откакo видела дека никој не пие алкохол излегла и ги пречекала пред локалот со расипан дрегер кој што покажувал измеѓу 0.5 и 2.8.

Кавадарчании сакаат пак да дуваат и бараат од полицијата да закаже средба со нив и да набават нов дрегер и да дуваат пак.

Дувањето го продолжива животот – Непознат полицаец од Кавадарци.2

Протест на ЈСП – по зголемувањето на платите и пензиите луѓето се помалце користат јавен превоз

0
????????????????????????????????????

По покачувањето на платите (500 евра минимална) и пензиите граѓаните се помалце го користат јавниот превоз во Скопје, а се зголемува бројот на автомобили. ЈСП со жалба до владата на РМ да ги намали платите и пензиите на граѓаните да можат повторно да го користат јавниот превоз.

????????????????????????????????????

Ангеле (шофер во ЈСП) за утопија изјави дека откако се покачени платите и пензиите тој нема земено плата а автобусот го вози веќе 1 месец празен низ Скопје како да е изложбено возило и најави голем протест пред владата на РМ на 2.2.2019 со што сите шофери на ЈСП ќе ги палат своите возачки дозволи доколку не им се намалат платите и пензиите на граѓаните.

Владата наместо да ги намали платите и пензиите најави нови 35 автобуси со што наместо да го реши сообраќајниот хаос во градот ќе го докрајчи. За 35 автобуси владата ќе подигне кредит од некоја банка вреден 10 милиони евра.

Eлизабета II – Излеговме од европска унија за Македонија да може да влезе во неа

0

Обединетото Кралство изгласа да ја напушти Европската унија на историскиот референдум што се оддржа во 2016 година.

За напуштање на ЕУ гласаа 52 отсто од излезените гласачи, додека 48 отсто гласаа за останување во Унијата. Англија и Велс цврсто го поддржаа излегувањето од Унијата, додека Лондон, Шкотска и Северна Ирска беа строго за останување.

Кралицата Елизабета II изјави дека излегувањето од европската унија е чекор напред за Велика Британија и исто така отстапување место за да може Македонија да влезе во Унијата.

Со новиот закон за некоја држава да биде членка на Евроспката Унија мора друга држава што веќе е членка да излезе и да и отстапи место на државата што сака да влезе.

Влатко Ѓорчев го заменува Liam Neeson во Taken 4

0
vlatko gjorchev taken 4

Влатко Ѓорчев на прес-конференција во Собранието јавно објави дека ја остава својата политичка кариера зад себе и дека ќе поднесе кандидатура за главна улога во филмот Taken 4.

vlatko gjorchev taken 4

Фановите на серијалот Taken позитивно ја прифатија веста и во моментов организираат петиција која ќе биде доставена и до режисерот и студиото кое стои зад филмот, за Ѓорчев да замине за Холивуд што е можно побрзо.

Ѓорчев ги убеди фановите дека е правиот актер за таа улога, интерпретирајќи ја најпознатата фраза од филмот “I will find you and I will kill you” на свој начин:

Jа знам цела Македонија, ги знам сите општини, ги знам сите градови, селата, населбите, улиците. Ќе појдам во секој град, ќе појдам во секој дом. Ќе појдам во секоја општина и секое населено место.

Оженет е со сопругата Сузана, со која живеат во Скопје и имаат 4 деца, Марта, Филип, Никола и Катерина. Ѓорчев годинава ќе наполни 41 година.

Шилегов дежураше во Македонски железници и внимателно го следеше Snowpiercer

0

Градоначалникот Шилегов вчера до доцна во ноќта, беше во Македонски железници , каде со екипите на МЖ,  на мониторите внимателно го следеше филмот Snowpiercer за да добие идеа како да го опреми возот Кенеди за 4-месечно патување.

По неуспешниот експеримент за климатска промена кој ги изнервира граѓаните, градоначалникот реши да го опреми возот Кенеди и да патува на релација Битола-Прилеп-Велес-Скопје-Гостивар-Кичево и назад се додека надвор не запролети.

Од владата изјавуваат дека потребно е многу малце храна но затоа се потребни многу количини на бело, црвено, розе вино за преживување. Во возот ќе бидат сместени само луѓето што земаат над 1000 евра плата. 1 ноќ во возот ќе чини 100евра дознаваме од неофицијални извори.

Берлин со милион евра ќе ги спасува техно клубовите, кај нас се организира Баскер Шабан Фест (ВИДЕО)

0

Берлинската техно сцена ќе добие помош од еден милион евра од локалната власт, за да се заштити светски познатата клупска култура на градот. Најголем дел од овие средства се наменети за подобрување на звучната изолација на клубовите, со цел да се намалат поплаките од локалните жители.

Додека кај нас владата одвои 10 000 денари за караоке звучници 5 000 денари за тон мајстори на истите и 150 000 денари за српски турбо изведувачи кои во 2019 интензивно ќе настапуваат низ плоштадите во Македонија и ќе го шират турбо фолкот.

Од министерство изјавуваат дека оваа инвестиција ќе го подобри животот на граѓаните кои ќе заборават на тешките и макотрпни изминати години со стиховите на турбо фолк изведувачите. Во продолжение погледнете го видеото на првиот изведувач на Баскер Шабан Фест (Јашар Ахмедовски).

„Кај нас државата ни е како МАЈКА, ти почнува животот тек од кога ќе излезиш од неа !“ – Непознат Автор

Апелацискиот суд закажува јавни седници по желби за притвор

0

После јавната седница по жалбата за притворот на Орце Камчев, апелациски суд закажува јавни седници ако сакате самоволно да одите или имате желба во притвор.

Доколку имате желба да бидете цимери со едни од најпознатите ЕХ-политичари во Македонија, све што треба да направите е да појдете во Апелационен суд во Скопје и тој ќе ви ја исполни вашата желба.

Шутка се празни, останати само криминалци со дебели досиеа

0

Од притвор со одлука на судија од скопска единица најдоцна до утре ќе излезат Миле Јанскиески, Кирил Божиновски, Сашо Мијалков, Орце Камчев, Цветан Панделески и останати политичари.

Во затвор остануваат криминалците со дебели досиеа (украдени 10 ќебапи, фатен со 3 грама марихуана, фатен со 1 кубик дрва и останати тешки случаеви).

Уловени двајца Македонци на Нигериската граница кои илегално сакале да влезат во потрага по подобар живот

0

Несреќниците пробале границата да ја поминат претставувајќи се како министри од Македонија, но полицијата ги дознала одкако незнаеле да објаснат, како е можно да имаат повеќе од 25 години или да не работеле во право, медицина, технологија, земјоделство и воени тактики последователно, а да се Македонски министри.

Граничната полиција на границите со Камерун и Чад, јавуваат од Ројтерс, утрово го фатила дуото кое било во потрага, како што кажале, по подобар живот. Се зборува за двајца Македонци кои признале дека им досадила безперспективноста во Македонија, па пробале среќата да си ја пробаат во некоја држава чија економија не е меѓу десет најлоши во светот, а за Нигерија слушнале дека невработеноста, за разлика од Македонија, е под 80 проценти.

„Неможеше повеќе во Македонија. Се запиша на докторски студии за физика, но еднаш заборави да го сподели линкот на фејсбук кој му го пратија по e-mail од партија, па неможе да се вработи.“ – рече мајката на еден од илегалците насолзена во очите.

„Мојот Трајче сакаше одсекогаш да си отвори авто перална, но еден пријател му ја наполни главата со приказни, како во Нигерија, за разлика од Македонија, за да се започне бизнис треба да се подкупат само 150-тина луѓе.“ – изјави мајката на другиот паталец.

Не е ова прв случај луѓе да бегаат од Македонија било каде. Веќе Кинеските компании почнаа да се преселуваат во Македонија одкако виделе како, и за колку работеле неколку Македонци во потрага по подобар живот во Кина.

1000 ДЕНАРИ СУБВЕНЦИЈА ЗА ЗГОЕНИ ПРАТЕНИЦИ

0

Сопствениците на кафани во околината на Собранието на РМ бараат државата да им плаќа дополнителни 700 до 1.000 денари за тешки пратеници, кои имаат над 120 килограми. Сегашната субвенција за глава пратеник до 110 килограми е 500 денари, а уште толку се плаќа и за пратеничка мајка.

“Оваа субвенција ја бараме за да не работиме со загуби во периодот после големите пости за Велигден и Бајрам или кога ќе ни надојдат повеќе од еден пратеник во кафаната во исто време. Во овој период трошоците за храна ни се многу големи, бидејќи пратениците само гнетат, и си одат без да платат.“ – изјави сопственикот на кафаната „Лесковац Трејд“ – Кајмакчо Скараџиќ, кој заедно со својата фамилија постанале вегани и се хранат со остатоците од ордеверот на пратениците за да му опстане бизнисот.

„Со помошта која ќе ја добијат од државата ќе можат да си ги покријат трошоците што ги имаат за храната. Ако државата ја одобри субвенцијата, тогаш на кафаните, тешките пратеници ќе може да им ги придонесат по цена од 70 денари за килограм жива мера. “, вели Велика Живкова, претседател на Асоцијацијата на сточари на Македонија. Според Живкова, над 80 отсто од трошокот кој го имаат кафаните за одгледувањето на пратениците отпаѓаат на ребра и бифтеци, кои последните неколку години се драстично поскапени поради намалениот увоз и растечки број на пратеници од соседните држави. Сопствениците напоменале дека во исклучителни случаи поднесувале трошоци и за повикување шлеп служби за транспорт на пратениците до дома.

Од Министерството за земјоделство велат дека го разгледуваат барањето на одгледувачите на пратениците, и ако се донесе одлука за исплата на бараната субвенција, таа ќе влезе во програмата за субвенционирање за 2019 година, за сите политичари, да се избегнат забуни и да не би се засрамиле сопствениците на кафаните.

Шокантно: Васко Ефтов дозволи на гостин во својата емисијата да дојде до збор!

0

По скорото враќање на емисијата „Во Центар“ со пријатниот и секогаш објективен господин Васко Ефтов, се случи уште нешто неочекувано за време на снимањето. Познатиот монолог на Ефтов изненадувачки стана дијалог со гостинот, после неколкуте години етер и десетици сменети телевизиски станици. Овај шок се случи за време на снимањето на новата епизода со Еминем во врска со неговото наводно потекло од Благоевград и Агендата на Бугарското Кралство.

„Ме покани господинот Ефтов да снимел емисија со мене, па си реков зошто да не, секако планирав да ја посетам Македонија бидејќи имав слушнато дека луѓето биле многу гостопримливи. Кога слетав ме пречека и ми даде маичка со лав во зелено, бела и црвена боја и нешто пишано на кирилица, што ме замоли да ја носам на емисијата. Човекот беше многу фин, иако ми беше чудно зошто тој му зборуваше на GPS-от и му ги нагласуваше кривините, викајќи погласно од апаратот на пат кон ТВ станицата. Кога почна емисијата, инстантно почна да ме обвинува мене и поради некоја причина дедо ми за некој криминал во 1913та година и ми бараше некакви бугарски документи да сум покажел за гледачите. За среќа, можам да зборувам скоро брзо колку него, па успеав да дофрлам дека незнам што е ни Благоевград, ни Пирин, ни ВМРО, па мислам дека за момент ме сослуша.“ – изјави Еминем по што веднаш се врати во САД и се заколна дека нема да се врати повеќе на Балканот.

По скандалозната емисија и Канал 5 го раскина договорот со „Во Центар“, со што Ефтов ги поминал официјално сите телевизиски станици и останал без повеќе опции. Но сепак, од неофицијални извори дознаваме дека веднаш потоа Ефтов добил понуда за договор со старата продукциска куќа од Тупак, запрепастени од сличностите на животниот стил и талентот измеѓу двајцата.

Кога Македонските политичари би биле ликови од „Господар на Прстените“

0

Катица Јанева – Фродо Бегинс


Доаѓа од изолиран крај и има малку застарени и нереални верувања, како Хобит. Пред неколку недели никој од големците не ја знаеше, а сега одеднаш може да биде пресуден фактор за судбината на Средн….овај, Македонија. Ја гледаме ради ред, знаеме дека е важна, но сеедно поинтересно ни е да гледаме сцени со борба и препирање помеѓу најјаките.

Зоран Заев – Голум

Неодамно имаше моќ во своите раце, но неочекувано ја изгуби и сега се ќе направи да ја врати назад. Не е пријатно ни да го слушаш ни да го гледаш, напорен е и насекаде, проклет и опасен, иако реално е потполно небитен и спореден лик кој во еден момент може да исчезне од сцената без никој да се запраша каде е и што се случило со него.

Горан Милевски – Дрвобрада


Додека сè наоколу пропаѓа, додека мрачните сили се вовлекуваат во секоја пора на државата, тој и другите дрвобради од ЛДП зборуваат за проблеми со парковите и заштита на флората и фауната.

Ѓорге Иванов – Мери и Пипин


Реално потполно небитен, без никаква позадина и реална моќ, Иванов е како Мери и Пипин – едноставно добро знае да се упика со некој што може да го направи релативно значаен. За него знаеме дека е близок со некој што е важен, како и двојката од филмот.

Али Ахмети – Саурон


Иако во последните години неговата моќ малку се редуцираше, сега најпрв и со нови сили повторно ја прибира партијата околу себе и се спремаат да се борат за својата визија за Македонија од која многу граѓани се плашат.

Мендух Тачи – Саруман


Исто како Саруман, мисли дека може да влезе во коалиција со Саурон за после да му ја земе толку посакуваната контрола. Опасен тип кој е добро да се има за пријател, а уште полошо за непријател.

Никола Груевски – Боромир


Иако има идеја да направи нешто добро, појма нема како да го постигне тоа. Власта (односно поседување на прстенот) се повеќе и повеќе го возвишуваше што на крајот го доведе до лудило и донесување на ненормални одлуки. Тој е секогаш тука да ги брани Мери и П…овај, Иванов.

ВМР-орки


ВМР-орките се прилично безумни суштества кои имаа желба за власт и порив на омраза кон тие што не се како нив. Не знаат ни за што се работи или што вистински сакаат, но слепо ги следат лидерите кои им даваат евтини ветувања за иднината додека зборуваат за славното минато. Државата кои тие ја замислуваат со здрав разум е ноќна мора. Најгласни се на велики собири, а ги поврзува љубовта кон ждерењето и пљачкањето.

Хербалајф агент фатен со 20 грама сланина, ден на жалост во канцелариите!

0

МВР Прилеп извести рано наутро пријава на 20 грама сланина во Хербалајф комитетот, кај агентката Љубица Кртиновска откако била пријавена од колешка во сектата. Таа донела голем срам за својата организација, бидејќи таква храна едноставно е неприфатлива во место кое ги идолизира децата од Аушвиц. Од полиција пак насекирани и дале бакрдан и кока кола за да не се засркне јадејќи насуво.

„Само што доручкувавме вода и воздух, таа наеднаш исчезна па се врати наскоро и рече дека не е гладна дури десет минути откако јадевме. Беше роденден на еден од агентите и одлучивме да се почастиме со нешто покалорично. Зготвивме динстана трева со рендан босилек – фамозен рецепт на нашата директорка која по дваесетти пат е победник на предизвикот за губење килограми и сега има околу минус 15 килограми. Како награда таа овојпат доби книга за права исхрана, која и може да си ја изеде откако ќе ја прочита“ – рече Жаклина Трајческа, долгогодишен член на сектата Шејковите сведоци.

Жаки загрижена за понашањето на колешката, одлучила да ја прегледа нејзината канцеларија. Таа во првата фиока нашла метамфетамин па ѝ олеснало мислејќи дека колешката само се дрогира, но поназад биле скриени и замрсени салфетки и кутија овесни снегулки. Имено, Кртиновска ја скрила сланината во кутивче овесни снегулки, нормално мислејќи дека никој нема да ги пипне после пладне. Во следната фиока веќе Трајческа нашла ножеви, сирење, тавче, плинско и остатоци од кајгана па толку се разочарала што телото успеало да акумулира дури еден милиграм течност и пролеала една безглутенска солза од тага.

Во канцелариите на Хербалајф секаде низ светот овај ден е прогласен за ден на жалост и сите шејкови се понудени со 15% попуст, за потсетување да не се потклекне на искушението како што потклекна изневерницата Кртиновска.